Cyfrowa Wyspa

Wskazówki i porady dotyczące DJI Mavic Air 2: 7 sposobów na opanowanie naszego ulubionego drona

by Mirosław Kutytowski
August 23,2021

 

DJI Mavic Air 2 ustawił wysoko poprzeczkę dla tego, czego możemy oczekiwać od dronów średniej klasy. W rzeczywistości znajduje się obecnie na szczycie naszej listy najlepszych dronów, które możesz kupić.

Ale chociaż jest to stosunkowo łatwy do latania dron, dzięki funkcjom takim jak Active Track 3.0, jest nieco trudniejszy do opanowania. Dlatego przygotowaliśmy tę listę wskazówek i trików, które pomogą przenieść grę Mavic Air 2 i fotografię lotniczą na wyższy poziom.

Niezależnie od tego, czy jesteś kompletnym początkującym, czy bardziej doświadczonym lotnikiem, który chce zagłębić się w szczegóły balansu bieli, znajdziesz tutaj kilka przydatnych wskazówek, dzięki którym latanie Mavic Air 2 będzie przyjemniejsze i bardziej produktywne.

Jeszcze na wczesnym etapie rozważania zakupu DJI Mavic Air 2? Naszą pierwszą wskazówką bonusową jest zakup pakietu Fly More Combo. Standardowy zestaw zawiera kontroler, kable, osłonę gimbala, trzy pary śmigieł i dwa zestawy drążków sterujących do kontrolera. Ale Fly More Combo reprezentuje doskonały stosunek jakości do ceny, zwłaszcza że zawiera dodatkowe baterie.

Wraz ze wszystkim, co znajduje się w standardowym zestawie, otrzymujesz dwie dodatkowe baterie, trzy dodatkowe pary śmigieł, koncentrator do ładowania baterii, zestaw filtrów ND, przejściówkę z baterii do powerbanku i małą torbę na ramię do przenoszenia wszystkiego. Jeśli możesz rozciągnąć się na Fly More Combo, warto to rozważyć, ponieważ jedna bateria rzadko wystarcza.

Masz Mavic Air 2 i jesteś gotowy do lotu? Przejdźmy do wskazówek i trików...

Dlaczego DJI prawdopodobnie nie otrzyma zakazu sprzedaży dronów w USA

1. Użyj maty do lądowania

 

 

Będąc tak małym dronem, Mavic Air 2 siedzi wyjątkowo nisko nad ziemią, co oznacza, że ​​jego śmigła są również nisko w porównaniu do innych dronów DJI, takich jak Mavic 2 Pro i Mavic 2 Zoom.

W wielu sytuacjach nie stanowi to problemu, ale podczas startu i lądowania na trawie może kolidować z tylnymi śmigłami. Niebezpieczeństwo polega na tym, że nawet krótka trawa może wytrącić drona z równowagi podczas lądowania i startu, co może skutkować drobną awarią.

Najprostszym i najlepszym lekarstwem na to jest zakup maty do lądowania. Te maty składają się jak reflektor fotograficzny, dzięki czemu są małe i lekkie. Dodatkowo zawierają trzy kołki uziemiające, aby bezpiecznie przymocować je do podłoża.

Podkładka do lądowania PGYTECH dla dronów jest niedrogą opcją dostępną w trzech rozmiarach średnicy: 55 cm, 75 cm i 110 cm. W przypadku Mavic Air 2 wystarczy 55cm, chociaż jeśli chcesz mieć więcej miejsca do lądowania, polecamy wersję 75cm (opcja 110cm jest niepotrzebna).

Jedna strona mat do lądowania jest pomarańczowa, a druga niebieska, więc możesz wybrać, którą stronę wolisz wizualnie. Kolejną zaletą maty jest to, że jest to również wyjątkowo wyraźny punkt lądowania, który dron ma zarejestrować, jeśli musisz nacisnąć funkcję Return To Home.

2. Obejmij zwolnione tempo

Wideo w zwolnionym tempie to przełomowa funkcja drona, która umożliwia pilotom rejestrowanie wysublimowanych nagrań poruszających się obiektów. Mavic Air 2 jest w stanie nagrywać wideo w 4K przy 60 klatkach na sekundę, co jest niesamowite, ale to właśnie możliwość nagrywania z szybkością 120 klatek na sekundę i 240 klatek na sekundę w 1080p zapewnia najbardziej ekscytujący wizualnie materiał w zwolnionym tempie.

Ta funkcja jest świetną zabawą w użyciu i całkowicie zmienia Twoje filmy, ale podczas korzystania z niej należy pamiętać o kilku rzeczach.

Zakładając, że wysyłasz wideo z szybkością 24 klatek na sekundę, jedna sekunda filmowania daje dziesięć sekund materiału, a przy 120 klatkach na sekundę czas wyjścia wynosi połowę tego – czyli pięć sekund. Oznacza to, że w przypadku większości obiektów wystarczy fotografować przez około pięć sekund przy 240 fps i dziesięć sekund przy 120 fps.

Jeśli wyprowadzasz wideo z szybkością 30 klatek na sekundę, aby obliczyć czas trwania wyjścia, po prostu pomnóż czas filmowania przez osiem dla 240 klatek na sekundę i przez cztery podczas nagrywania z szybkością 120 klatek na sekundę.

Powodem, dla którego nagrywa się tylko krótkie serie, jest to, że chociaż wideo w zwolnionym tempie wygląda niesamowicie, oglądanie tego samego materiału w zwolnionym tempie przez ponad 15 do 20 sekund może szybko stać się nudne. Aby uzyskać dostęp do ustawień wideo w zwolnionym tempie, kliknij ikonę nad przyciskiem migawki, wybierz „wideo”, a następnie „zwolnione tempo” przed ustawieniem żądanej liczby klatek na sekundę.

3. Bądź bezpieczny, ustalając granice

W wielu krajach maksymalna dopuszczalna wysokość i odległość od pilota drona, na której możesz latać, to wysokość 120m/400ft oraz odległość 500m/1640ft. Najważniejszą kwestią jest tutaj to, że nawet przy maksymalnej wysokości i odległości, zawsze musisz trzymać drona w nieuzbrojonym polu widzenia, co oznacza, że ​​nie możesz używać lornetki lub podobnego sprzętu do poszerzenia pola widzenia.

Aby upewnić się, że nigdy nie przekroczysz tych wartości, możesz ograniczyć wysokość i odległość w aplikacji DJI Fly. Aby to zrobić, po prostu kliknij trzy kropki w prawym górnym rogu aplikacji, kliknij „Bezpieczeństwo” i użyj suwaka, aby ustawić żądane kwoty.

 

 

Chociaż maksymalne dopuszczalne granice są świetnym punktem wyjścia, może okazać się przydatne ustawienie odległości na 300m lub 400m, ponieważ nie zawsze da się zobaczyć drona, gdy znajduje się on w odległości 500m – jest to bardzo zależne od warunków pogodowych .

Innym przydatnym ustawieniem w ramach bezpieczeństwa jest wysokość powrotu do domu. Domyślnie jest to ustawione na 30m, co w wielu sytuacjach jest więcej niż wystarczające. Ale jeśli chcesz ustawić wysokość, która będzie jeszcze bezpieczniejsza w różnych lokalizacjach, możesz zwiększyć wysokość do 40m, a nawet 50m.

Czy powinieneś kupić DJI Mavic Air 2 bez systemu ostrzegania AirSense?

4. Zrób zdjęcie 48 MP 48

Jeśli dopiero zaczynasz latać dronem, niektóre z najlepszych funkcji Mavic Air 2 to te, które usuwają wszystkie zwykłe wymagania techniczne, a jednocześnie dają świetne wyniki – a jednym z nich jest możliwość robienia zdjęć w formacie 48Mp w formacie JPEG.

Jest to imponujące, biorąc pod uwagę, że Mavic Air 2 ma tylko czujnik 12 MP i jest idealny dla osób, które chcą tworzyć duże odbitki (do 67,7x50,08 cm/26,7x20 cali), w porównaniu ze standardowym plikiem JPEG lub Raw (który jest tylko 33,9 x 25,4 cm/13,3 x 10 cali).

 

 

Aby uzyskać dostęp do trybu zdjęć 48 MP, wystarczy kliknąć ikonę trybu fotografowania nad przyciskiem migawki na ekranie telefonu, gdy aparat jest w trybie zdjęć — jest to wyraźnie oznaczone w przewijanym menu po lewej stronie dwóch, które się pojawiają.

W tym trybie, nawet jeśli ustawisz drona na robienie zdjęć w formacie Raw, obrazy 48 MP zostaną przechwycone w formacie JPEG.

Przeczytaj naszą dogłębną recenzję DJI Mavic Mini

5. Przejdź ręcznie, aby kontrolować balans bieli

Mavic Air 2 ma dwa ustawienia balansu bieli: Auto i Manual. Co ciekawe, nie ma ustawień wstępnych, które pozwalają szybko i łatwo przełączać się na przykład między światłem dziennym, zachmurzeniem lub cieniem.

Ręczny balans bieli jest kontrolowany za pomocą suwaka, w którym balans bieli należy ustawić w kelwinach, a problem polega na tym, że jeśli nie znasz ręcznych danych dla każdego rodzaju źródła / warunków, będziesz miał trudności z użyciem tego ustawienia. Być może w niedalekiej przyszłości DJI zaktualizuje aplikację o przyjazne dla użytkownika ustawienia wstępne – ale na razie możesz skorzystać z naszego przewodnika.

 

 

W przypadku fotografowania zdjęć funkcja Auto może działać dobrze, chociaż może wymagać większej kontroli, ale w przypadku wideo nie jest to zalecane. Podczas nagrywania wideo, jeśli balans bieli jest ustawiony na Auto, ustawienia mogą się zmieniać podczas filmowania, ponieważ zmienia się światło lub kąt drona, co będzie widoczne w materiale i zawsze jest niepożądane. W przypadku wideo należy poprawić balans bieli.

Tak więc, niezależnie od tego, czy jesteś fotografem, który chciałby mieć większą kontrolę nad balansem bieli, czy filmowcem, który tego wymaga, musisz znać ręczne ustawienia w kelwinach, aby móc je wybrać. Oto podstawowe ustawienia, które musisz znać : Światło dzienne to 5500K, Zachmurzenie to 6500K, Cień to 7500K.

Ustawienia wewnętrzne z oczywistych powodów są mniej wymagane, ale na wszelki wypadek Tungsten ma 3000K, a fluorescencyjny 4000K.

Przeczytaj naszą dogłębną recenzję DJI Mavic Air 2

6. Eksperymentuj z trybem Gimbal

Domyślnym trybem gimbala w Mavic Air 2 jest „Follow Mode”. Jest to w większości najbardziej przydatny tryb, ponieważ zapewnia najbardziej płynne wyniki, ale „Tryb FPV” (widok z pierwszej osoby) może być użyty do stworzenia pełnego wyglądu i stylu materiału wideo. Jaka jest więc różnica między tymi dwoma ustawieniami i kiedy należy ich używać?

Eksperymentowanie z różnymi ustawieniami zawsze się opłaca, ponieważ zawsze możesz odkryć nowe efekty i bardziej unikalne sposoby tworzenia wideo, więc warto wypróbować różne tryby. Tryb śledzenia zapewnia najbardziej płynne ustawienia, ponieważ wykorzystuje stabilizację 3-osiową i utrzymuje poziom horyzontu podczas ruchu drona. I szczerze mówiąc, będziesz tego używać przez większość czasu.

Tryb FPV blokuje jednak oś obrotu gimbala, więc horyzont przechyla się w różnym stopniu w zależności od prędkości i ruchów drona. Daje to większe wrażenie lotu dzięki „surowemu” efektowi wideo. Wyobraź sobie stałą kamerę z przodu myśliwca, który grzmi przez doliny, i jest to podobny do efektu, jaki uzyskujesz w trybie FPV.

Aby przełączać się między tymi dwoma trybami, kliknij trzy poziome kropki w prawym górnym rogu aplikacji DJI Fly i kliknij kartę Sterowanie, przewiń w dół, a zobaczysz opcje trybu. Wypróbuj je zarówno podczas standardowych lotów podczas nagrywania wideo, jak i podczas korzystania z funkcji śledzenia obiektów w ruchu, aby zobaczyć, jak dwa różne tryby uzupełniają twoją kreatywną wizję.

7. Włącz przewodniki wizualne

Robienie zdjęć lub filmów podczas lotu dronem to umiejętność, która wymaga trochę praktyki, ale można śmiało powiedzieć, że zdjęcia są nieco prostsze. Dzieje się tak, ponieważ możesz pozostawić drona w zawisie podczas dostosowywania kąta kamery i ustawień przed wykonaniem zdjęcia.

Jeśli jednak chodzi o nagrywanie wideo, warto oprzeć się na kilku przewodnikach wbudowanych w aplikację DJI Fly.

 

 

Histogram jest nieoceniony przy ocenie ekspozycji, a ostrzeżenie o prześwietleniu (linie zebry) zapewnia wizualne wskazanie, które części obrazu są prześwietlone, dzięki czemu można odpowiednio dostosować ekspozycję.

Wreszcie, linie siatki zasady trójki, ukośne linie siatki i mały centralny krzyż ułatwiają komponowanie ujęć szybciej i łatwiej niż bez nich. Aby uzyskać dostęp do tych ustawień, kliknij trzy kropki w prawym górnym rogu aplikacji, kliknij aparat i przewiń w dół do odpowiednich ustawień, aby je zastosować.

To najlepsze drony, jakie możesz teraz kupić

  • Mirosław Kutytowski
  • August 23,2021

Leave a Reply